Dzieje szkoły

Prezentacja dotycząca szkoły przygotowana z okazji 50-lecie istnienia placówki

 

Dzieje Szkoły Podstawowej w Szczepidle

 

       Szkoła Podstawowa w Szczepidle ma już ponad stuletnią tradycję. Jak podają szkolne kroniki, wywodzi się z tajnego nauczania w czasie zaborów. Nauka odbywała się  wówczas potajemnie u gospodarzy. Według kronik pierwszym nauczycielem, który przybył do Szczepidła w roku 1890 był Wojciech Grabarek. Nazwiska kolejnych nauczycieli, którzy uczyli potajemnie to: Jakub Borowski, Maciej Chlebowski, Józef Koliński.

       Sytuacja w nauczaniu całkowicie zmieniła się w 1917r. Urząd Gminy w Brzeźnie po rewolucji październikowej wydał, na prośbę mieszkańców Szczepiła, pozwolenie na legalne nauczanie dzieci przez nauczycieli opłacanych z budżetu gminy. Budynku szkolnego nie było. Wydzierżawiono izby od gospodarzy i przeznaczono je na klasy. W czasie okupacji hitlerowskiej szkoła była zamknięta.

       Po drugiej wojnie światowej  w roku 1945 zorganizowano naukę szkolną w jednej izbie lekcyjnej. W 1946 r. Koło Rodzicielskie  za zgromadzone pieniądze zakupiło wreszcie budynek składający się z dwóch izb lekcyjnych. Nie otrzymało jednak aktu własności, więc kupno było nieprawne. Nauczyciele znowu zaczęli uczyć w jednej izbie lekcyjnej.

       W 1953 roku kierownik szkoły Stanisław Dziedzic podsunął rodzicom myśl o wyremontowaniu jednej izby w nowo wybudowanej remizie strażackiej z przeznaczeniem na salę lekcyjną. Szkoła posiadała więc znów dwie izby.

     W roku 1956 mieszkańcy Szczepidła, Zalesia i Ladorudza wystąpili z wnioskiem do Ministerstwa Oświaty o wybudowanie obiecanej od dawna szkoły. Odpowiedź była pozytywna.  Budowę upragnionej przez dziesiątki lat szkoły w Szczepidle rozpoczęto 7 sierpnia 1957r., a ukończono 30 grudnia 1958r., kiedy to odbył się odbiór techniczny budynku.

      7 stycznia 1959 roku to przełomowa data w dziejach Szkoły Podstawowej w Szczepidle. W tym dniu  zabrzmiał pierwszy dzwonek i rozpoczęły się zajęcia w nowym budynku. Po feriach zimowych uczniowie i nauczyciele powrócili do pracy z wielką radością. Szkoła Podstawowa w Szczepidle oddana do użytku w 1959r. powstała w myśl hasła: „ Tysiąc szkół na tysiąclecie państwa polskiego”. Swoim wyglądem budynek przypomina dwór szlachecki z filarami przy wejściu i spadzistym dachem. Szkoła, którą otrzymały dzieci przed 50 laty składała się z czterech sal lekcyjnych, pokoju nauczycielskiego, kuchni, biblioteki, zaplecza. W przybudówkach i na strychu znajdowały się mieszkania dla nauczycieli. Już w pierwszym roku działalności posadzono na boisku drzewa, następnie zbudowano ogrodzenie.

      Warto w tym miejscu wymienić absolwentów, którzy jako pierwsi ukończyli szkołę w obecnym budynku. Były to tylko trzy osoby: Lucjan Głowacki, Irena Wróbel i Maria Sucharska. 1 września 1958r. obowiązki kierownika szkoły zaczął pełnić Józef Zając.

Koleni kierownicy i dyrektorzy szkoły to:

  •  w latach 1961-68  - Wacław Panawo
  • w 1968 – Bronisława Panawo
  • w latach 1969-1984 – Michał Ziemniarski (od 1971 – dyrektor)
  • w latach 1984 - 1997 - Daniela Ziemniarska
  • od roku 1997 – Barbara Pruchlat

          

    W roku szkolnym 1966/67 Koło Gospodyń Wiejskich  urządziło na boisku szkolnym ogródek jordanowski, który przetrwał do początku lat osiemdziesiątych. Były to huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownica, karuzela itp.

       Kapitalne remonty budynku szkolnego obyły się w latach  1971r., 1982/83, 1992. Budowa nowej części szkoły to lata 1985-1997. W roku 1985 zostało utworzone konto Czynu Pomocy Szkole, na którym gromadzone były środki ze składek rodziców. Również wiele prac wykonali rodzice. Decydującą rolę jednak w tej budowie odegrał wójt gminy Krzymów – Tadeusz Jankowski, który pozyskał wielu sponsorów oraz wiele materiałów potrzebnych do budowy.

        W roku 1997 wyremontowano generalnie budynek szkolny i ukończono budowę nowej części szkoły. Otwarta została sala gimnastyczna, komputerowa, aula, biblioteka dwie sale lekcyjne, łazienki, natryski szatnie, zaplecze kuchenne.

       Całkowicie zmieniło się też obejście szkoły po remoncie. Powstał przyszkolny ogród. Została wybudowana bieżnia, boisko do piłki nożnej, plac zabaw dla przedszkolaków, a w 2003r. ukończono budowę boiska z nawierzchnią asfaltową.

                Podobnie jak zmieniał się wygląd budynku szkoły, odpowiednio do czasów zmieniała się sama szkoła, która podlegała i nadal podlega w Polsce reformom. Są wydarzenia, o których się pamięta i takie, o których można dziś przeczytać tylko w kronikach.

       Szkoła zawsze była i jest jedynym miejscem kultury dla Szczepidła, Ladorudza i Zalesia. Przez całe lata siedemdziesiąte raz w miesiącu  przyjeżdżało tu kino objazdowe. Kroniki szkolne odnotowują wiele gminnych uroczystości państwowych organizowanych dla środowiska lokalnego, jak np. uroczystość z okazji tysiąclecia państwa polskiego z udziałem oficerów LWP, uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa, rocznicy rewolucji październikowej, 1 Maja.

     Uroczystością, która nie oparła się zmieniającym się czasom pozostaje choinka noworoczna. To największe święto dla szkoły i miejscowości jest organizowane  od początku istnienia szkoły. O jej tradycjach mówią bardzo bogato szkolne kroniki. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowują program artystyczny i wyjątkową dekorację. Gospodynie pieką ciasto i gotują potrawy na przybycie w tym dniu gości. W południe wszyscy mieszkańcy Szczepidła i okolicznych wiosek, a także zaproszeni goście spieszą do szkoły obejrzeć występy artystyczne uczniów, spotkać się z Mikołajem i pobawić się na dyskotece dla młodzieży.             

     Od lat szkolnymi tradycjami są uroczystości Wigilii Szkolnej i poranka wielkanocnego. Jest to wspaniała okazja do przypominania polskich tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Na te urczystości zapraszani są nie tylko rodzice, ale również dawni pracownicy szkoły, przedstawiciele władz lokalnych i przyjaciele szkoły.

       Obrzędami kultywowanymi przez szkołę z pokolenia na pokolenie są: topienie marzanny, ślubowanie pierwszoklasistów, pożegnanie absolwentów,  andrzejki, mikołajki, tłusty czwartek, a także obchodzone od pokoleń Święto Pieczonego Ziemniaka, Święto Edukacji Narodowej, Dzień Dziecka połączony z wizytą przyszłych przedszkolaków i Świętem Sportu Szkolnego, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości.

     Od początku istnienia szkoły działały na jej terenie szkolne organizacje i kółka zainteresowań, a uczniowie osiągali i osiągają wysokie wyniki w konkursach i zawodach sportowych. Przez 30 lat działała drużyna  harcerska, a przez około 15 lat – drużyna zuchowa. Od początku prężnie działa SU i PCK. Przez całe lata 70, 80, 90 szkoła organizowała uczniom czas wolny w okresie ferii zimowych. Jak piszą kroniki: „ tętniła życiem” dzięki organizowanym zajęciom sportowym, kuligom, wycieczkom, dyskotekom itp. Za organizowanie takich zajęć została nawet w roku 1988 wyróżniona przez Inspektora Oświaty i Wychowania w Krzymowie. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach kółka polonistycznego, plastycznego, matematycznego, teatralnego. Od 9 lat wydawana jest szkolna gazetka „ZAK”. Prężnie działa szkolna biblioteka, która jest otwarta nie tyko dla uczniów szkoły, ale i gimnazjów, liceów oraz rodziców.

     W roku 1993 kroniki odnotowują spotkanie ze strażakami OSP w Krzymowie i w Brzeźnie. Już wtedy bowiem uczniowie tutejszej szkoły odbywają takie spotkania, a także biorą udział i osiągają sukcesy w strażackich konkursach plastycznych i wiedzy przeciwpożarowej. Takie konkursy i spotkania odbywają się do czasów obecnych, a szkoła znana jest w gminie z osiągania w nich czołowych miejsc na szczeblu gminy, powiatu, a nawet w roku 2006/2007 grupa uczniów otrzymała nagrodę na szczeblu ogólnopolskim w Warszawie. Od lat duże sukcesy na szczeblu gminy i powiatu uczniowie osiągają na konkursach plastycznych organizowanych we współpracy z CKiS w Koninie.

Od początku lat siedemdziesiątych nauczyciele prowadzą zajęcia otwarte dla grona pedagogicznego i środowiska lokalnego, organizują na terenie szkoły i poza nią spotkania z ciekawymi ludźmi. Tuż po powrocie religii do szkół grupa harcerzy z opiekunem spotkała się w Płocku z największym Polakiem – Janem Pawłem II. Wielkimi wydarzeniami były wizyty księży biskupów w szkole. W roku 1998 – wizyta bpa Romana Andrzejewskiego, a w roku 2004 bpa Bronisława Dembowskiego. Wielokrotnie uczniowie spotykali się na zajęciach otwartych i rozmowach  z policjantami, radnymi z naszej miejscowości, twórcą ludowym ze Szczepidła p. H. Jankowskim,  gościli u nas także studenci archeologii z Rosji, którzy prowadzili badania na terenie Szczepidła.

     Od kilkudziesięciu lat szkoła współpracuje z różnymi organizacjami pomagającymi chorym dzieciom: „Wszystko dla dzieci”, „Serce – na pomoc chorym i potrzebującym dzieciom”, „Pomóż i ty”, A od wielu lat z DPS w Mielżynie. Podejmujemy wiele działań , aby uzyskać fundusze na zakup potrzebnych produktów, które na koniec roku szkolnego są zawożone do Mielżyna. Do pracy na rzecz potrzebujących angażują się uczniowie, nauczyciele i rodzice. W ostatnich latach tradycją staje się przygotowywanie podłaźniczek z życzeniami dla osób samotnych z naszej miejscowości.      

  Mała wiejska szkoła w Szczepidle spełnia z pewnością funkcję niezwykle bogatego w tradycje ośrodka kultury, ośrodka integrującego mieszkańców. Jest ostoją polskiej tradycji, ale i nowoczesną placówką na miarę XXI wieku.

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Szczepidle
    Szczepidło, ul. Macierzanki 3,
    62-513 Krzymów
  • 63 241 46 30

Mapa

liczba odwiedzin: 339233